Poprzedni temat «» Następny temat
Nicolas Cage
Autor Wiadomość
Spinnaker88 

Wysłany: 2008-02-01, 11:03   Nicolas Cage

------------------------------------------------------------

Miejsce urodzenia: Long Beach, Kalifornia, USA
Data urodzenia: 07-01-1964

Naprawdę nazywał się Nicholas Kim Coppola. Urodzony w rodzinie rzymskokatolickiej Amerykanina włoskiego pochodzenia Augusta Floyda Coppoli, scenarzysty profesora komparatystyki, pioniera studiów dla niewidomych, i pochodzącej z Niemiec Joy Vogelsang, choreografa i tancerki baletowej, która chorowała na chroniczną depresję. Ma dwóch braci – Christophera i Marca. Jego dziadek Carmine Coppola był kompozytorem, a babka Italia Pennino była aktorką.

Jego rodzice rozwiedli się w 1976. Uczęszczał do Beverly Hills High School, gdzie wystąpił w przedstawieniu Clifforda Odetsa Złoty chłopak (Golden Boy). Mając 15 lat podjął naukę w American Conservatory Theatre w San Francisco. Później studiował aktorstwo z renomowaną nauczycielką Peggy Feury. Po raz pierwszy na ekranie pojawił się w telewizyjnym filmie Najlepsze czasy (Best of Times, 1981), a rok potem trafił na kinowy ekran w melodramacie komediowym Beztroskie lata w Ridgemont High (Fast Times at Ridgemont High, 1982) z Seanem Pennem, Jennifer Jason Leigh, Judge'em Reinholdem, Forestem Whitakerem i Anthonym Edwardsem. Następnie dostał rolę zbuntowanego punka Randy'ego w komedii romantycznej Dziewczyna z Doliny (Valley Girl, 1983) oraz pojawił się w dramacie kryminalnym swojego wujka Francisa Forda Coppoli Rumble Fish (1983) u boku Matta Dillona, Diane Lane, Mickeya Rourke, Toma Waitsa i Laurencea Fishburnea.

Dorabiał także jako sprzedawca popcornu w Fairfax Theater, zanim zrobił furorę u krytyki i publiczności w roli opiekuńczego i przedsiębiorczego sierżanta Ala Columbato, syna włoskich emigrantów, skrywającego wrażliwość pod maskę cynizmu w dramacie wojennym Alana Parkera na podstawie książki Williama Whartona Ptasiek (Birdy, 1984) z Matthew Modine w roli tytułowej. Rola nieokrzesanego kochanka, romantycznego jednorękiego piekarza w komedii romantycznej Wpływ Księżyca (Moonstruck, 1987) z Cher przyniosła jemu nominację do nagrody Złotego Globu, ustalając jego charakterystyczny "typ" – nieobliczalnego, zamkniętego w sobie, o lekko makabrycznym poczuciu humoru, często gwałtownego buntownika. Sławę zawdzięcza roli niezależnego Sailora Ripleya w przygodowej komedii kryminalnej Davida Lyncha Dzikość serca (Wild at Heart, 1990), gdzie śpiewa przebój Elvisa Presleya Love Me Tender. Za kreację scenarzysty-alkoholika Bena, który stracił pracę w studiu Hollywood w melodramacie Zostawić Las Vegas (Leaving Las Vegas, 1995) otrzymał wiele wyróżnień, w tym nagrodę Silver Seashell w San Sebastian, Złoty Glob i Oscara. Kolejną nominację do Oscara i Złotego Globu otrzymał za podwójną rolę niezwykle utalentowanego, ale zakompleksionego i neurotycznego scenarzysty filmowego/żywiołowego i nieco ekscentrycznego jego brata bliźniaka w komedii Adaptacja (Adaptation, 2002). Jednak postać szeryfa w horrorze Kult (The Wicker Man, 2006) doczekała się dwóch nominacji do antynagrody Złotej Maliny.

------------------------------------------------------------

Zbychu__89

Wysłany: 2008-02-01, 11:11   

dobry aktor.. jeden z moich ulubionych :P

seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2008-02-01, 19:19   

Jest super aktorem, lubię oglądać filmy z jego udziałem, bo wiem, że to zawsze dobre kino :super:

bruder11 

Wysłany: 2008-02-02, 09:28   

Gościu jest naprawde super-Lot skazańców, Bez twarzy-super filmy z jego udziałem polecam
3.The Game Plan
------------------------------
http://www.filmomaniak.org/viewtopic.php?t=347
Zapoznaj się!

mychu 

Wysłany: 2008-02-02, 21:14   

też go lubie. Ale czasami wydaje mi się jakiś ponury ;p

Kal-el

Wysłany: 2008-02-02, 23:04   

Fajny aktor, z jego udziałem nakręcono dużo fajnych filmów

istarion 
Serialomaniak

Wysłany: 2008-02-03, 02:11   

Cytat:
Nicolas Cage stwierdził, że czuje się wypalony. Generalnie ma dosyć publiczności i robienia ciągle tych samych filmów. - Zacząłem grać w wieku 17 lat - powiedział. - Teraz mam 44, wyrosłem z pewnych rzeczy. Niektórych widzów strasznie irytuję. Z jakiś powodów ludzie lubiący mnie w określonym typie filmów, nie chcą mnie oglądać w innych.

Sfrustrowany aktor mówi całkiem poważnie o porzuceniu branży. Na szczęście może sobie na to pozwolić. Przez ostatnie 20 lat z pewnością udało mu się nazbierać na emeryturę, choć utrzymanie zameczku na Wyspach Brytyjskich, w którym mieszka wraz z żoną Alice Kim i dwuletnim synkiem, może trochę kosztować.

Wszystko jednak wskazuje na to, że aktor jest zdecydowany. - Jestem zmęczony robieniem filmów. To sprawia, że czuję się osamotniony. Kiedy zaczynałem, kochałem to. Teraz głównym powodem frustracji jest to, że nie mam nad tym kontroli. Dopiero ostatnio po raz pierwszy poczułem, w którym kierunku chcę iść i na jakie zdecydować się zmiany.

Aktor nie zniknie z ekranów tak od razu. Do 2010 roku zobaczymy go w co najmniej siedmiu filmach, z czego pięć wejdzie na ekrany w tym roku.

Goran69 

Wysłany: 2008-02-06, 00:21   

Także jeden z moich ulubieńców :) ...tylko ten film za filmem mnie martwi :(

waldirama 
Staff Weteran

Wysłany: 2008-02-07, 16:08   

Jeden z moich ulubionych aktorów,wiele wspaniałych ról,praktycznie każdy z nim to hit :super:

Silje 
Filmomaniak z wyboru

Wysłany: 2008-02-07, 16:13   

Wszystkie filmy, które widziałam z jego udziałem, były albo hitem kasowym, albo zasługiwały na Oskara...naprawdę....świetny aktor. Takie tytuły jak : Skarb Narodów, Next, 60 sekund, Family Man itp. Naprawdę ma parę ciekawych ról w dorobku.

Mr. Brown 
Bad motherfucker

Wysłany: 2008-09-06, 01:52   

Fuj, sztywniak. Nie nadaje sie na aktora.

gutekck1982

Wysłany: 2008-12-17, 00:37   

Jeden z najlepszych aktorów "wielkiego kina". Jego role w " lot skazańców", czy "60 sekund" to klasa sama w sobie. Mam chyba całą jego filmografię w swojej kolekcji.

seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2008-12-17, 00:40   

Mnie zabija "Pan życia i śmierci", ten film jest genialny a do tego jeszcze na faktach :respect:

Odpowiedz do tematu