Poprzedni temat «» Następny temat
Złoty kompas / The Golden Compass (2007)
Autor Wiadomość
istarion 
Serialomaniak

Wysłany: 2008-01-20, 02:01   Złoty kompas / The Golden Compass (2007)

------------------------------------------------------------

Data premiery: 2007-12-06 (Polska), 2007-11-27 (Świat)

Lyra, najważniejsza postać w filmie Złoty kompas, opuszcza swój względnie spokojny dom w Oksfordzie i wyrusza w podróż, w trakcie której trafia na krańce świata. Moja podróż związana z tą opowieścią rozpoczęła się w Londynie siedem lat temu, kiedy mój przyjaciel zachęcił mnie do przeczytania książek Philipa Pullmana, podczas gdy ja z względnym spokojem reżyserowałem film pod tytułem Był sobie chłopiec.

Od razu zapragnąłem przełożyć te książki na język filmu. Całkowicie oczarowały mnie one swoją wyobraźnią, śmiałością i inteligencją. Pullman dotyka w nich zarówno codzienności, jak i metafizyki. Ta wielka trylogia jest świadectwem niczego innego jak właśnie wolności i potencjału ludzkiej duszy. „The Golden Compass”, pierwsza część tej serii (w Polsce wydana pod tytułem „Zorza północna” – przyp. tłum.), zawiera w sobie wszystko, czego mógłby zapragnąć każdy filmowiec – porywającą fabułę, fascynujących bohaterów, głębię psychologiczną i filozoficzną, jak również niezliczone wspaniałości. Jeśli o mnie chodzi, było to dla mnie najwspanialsze wyzwanie, jakiemu poświęciłem się w ostatnich latach.

Potrzeba prawdziwego hartu ducha, aby przyglądać się temu, jak inny człowiek adaptuje twoje dzieło na potrzeby innego medium. Jestem wielce zobowiązany Panu Pullmanowi za to, że oddał w moje ręce jedno z największych dzieł ludzkiej wyobraźni oraz za to, że nieustannie służył mi poradą i wsparciem.

Na zawsze pozostanę wdzięczny studiu filmowemu New Line Cinema za możliwość powołania Złotego kompasu do życia, za okazane mi zaufanie podczas długiego procesu jego narodzin oraz za pomoc w zebraniu tak wyjątkowej obsady i ekipy filmowej. Jestem zaledwie jednym z wielu zainspirowanych tymi książkami ludzi zaangażowanych w pracę nad tym filmem. Z niesłabnącym podziwem patrzyłem na poświęcenie, wysiłek oraz kreatywność, które wnosili do tego projektu. Dla nas wszystkich, doświadczających całego ogromu i rozmachu tego filmu, któremu poświęcaliśmy dni, a czasami i noce, była to praca, którą wykonywaliśmy z radością.

Dakota Blue Richards jako Lyra
Nicole Kidman jako Marisa Coulter
Daniel Craig jako Lord Asriel
Eva Green jako Serafina Pekkala
Sam Elliott jako Lee Scoresby
Ben Walker jako Roger
Ian McKellen jako Iorek Byrnison

------------------------------------------------------------

koli282811 

Wysłany: 2008-01-31, 17:39   

Widziałem film, przeczytałem książkę i powiem szczerze że zakochałem się w tej pozycji. Uważam że książka jest lepsza niż film i niektóre fragmenty różnią się od tych w filmie ale mimo to gorąco polecam również ten film dla filmomaniaków :) 9,5/10

gramac

Wysłany: 2008-02-02, 09:38   

Ja filmu nie polecam! Zakonczenie? Myslisz ze zaraz film bedzie jeszcze 'lecial' a tutaj daja Ci napisy koncowe... Żenada, absolutnie mi sie nie podobal :(

Goran69 

Wysłany: 2008-02-06, 00:31   

Nieudana do końca owa adaptacja.. a książkę czytało się za swoich czasów, ciekawie z uwagą.. Z rodziną w niedziele obejrzeć można, zamiast festynu.

seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2009-04-05, 20:33   

Książki niestety nie czytałem, a co do filmu, to nawet fajnie się ogląda. Dobre efekty, obsada, tylko to zakończenie :hmmm: Zastanawiam się czy będzie jakiś ciąg dalszy?

Dedek 
--> 23 <--

Wysłany: 2009-07-03, 23:21   

Tak jak wyzej - zdziwilo mnie zakonczenie. Tak urwali nagle. Licze na kontynuacje, bo film ma w sobie to cos.

Odpowiedz do tematu