Poprzedni temat «» Następny temat
Jak przyjaciele Kaczyńskiego zarobili w rok 261 mln zł
Autor Wiadomość
enema Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył: 26 Sty 2008
Posty: 88

Wysłany: 2008-05-14, 10:50   Jak przyjaciele Kaczyńskiego zarobili w rok 261 mln zł

Prawnicy ze znanej sopockiej kancelarii, prywatnie przyjaciele Lecha Kaczyńskiego, byli anonimowo właścicielami największej w Polsce firmy handlującej długami szpitali - pisze w dzisiejszej "Polityce" Bianka Mikołajewska. Tą firmą jest Greenhouse Capital Management SA

Akt zawiązania spółki i pierwsze walne zgromadzenie wspólników odbywały się w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Gluchowski, Jedliński, Rodziewicz, Zwara i Partnerzy w Sopocie.

W Trójmieście kancelarię nazywa się "prezydencką" ze względu na bliskie stosunki wiążące Lecha Kaczyńskiego z jej wspólnikami. Kiedyś opracowywał na ich zlecenie opinie prawne, obecnie jego córka robi tu aplikację.

GCM SA powstała w lipcu 1999 r. Członkiem rady nadzorczej został Józef Rodziewicz z kancelarii.

Skąd GCM mogło wiedzieć, które szpitale mają kłopoty z długami? Inny wspólnik kancelarii - Andrzej Zwara - w latach 1999-2000 doradzał minister zdrowia Franciszce Cegielskiej, jak restrukturyzować szpitale i sekurytyzować ich długi. Miał informacje. A szef gabinetu politycznego Cegielskiej Piotr Krachulec po odejściu z ministerstwa został doradcą GCM.

Wcześniej to on na szkoleniach dla szpitali wskazywał GCM jako firmę, która pomoże wybrnąć z długów. "Przychodził do dyrektorów szpitali, kładł na biurko swoją wizytówkę z ministerstwa i przekonywał, że jedyną szansą na ratunek jest dla nas wykup długów przez Greenhouse" - wspomina jeden z ówczesnych dyrektorów szpitali.

Do kwietnia 2001 r. 152 szpitale zawarły z GCM porozumienia o spłacie długów, w styczniu 2002 r. Greenhouse miał skupione długi prawie 500 szpitali. Firma nie wykładała swoich pieniędzy, była tylko pośrednikiem między szpitalem a bankiem, który wykładał pieniądze. Greenhouse brał od niego za pośrednictwo. W 2001 r. przychody GCM wyniosły 261 mln zł, z czego 99 proc. z pośrednictwa finansowego. Ale już w następnym roku w sprawozdaniu spółki napisano: "Sytuacja spółki uległa znacznemu pogorszeniu po wyborach parlamentarnych we wrześniu 2001 r. wraz ze zmianami w Ministerstwie Zdrowia". Pod koniec roku prawnicy kancelarii opuścili spółkę.

Handel długami szpitali to zawsze był intratny interes. Opisywaliśmy ten biznes w latach 90., kiedy szpitale były państwowe. W 1998 r. skarb państwa przejął na siebie 7 mld zł długów szpitali, przekształcił je w samodzielne, publiczne ZOZ-y i przekazał powiatom i województwom. Miały się już więcej nie zadłużać. Ale zaczęły na nowo. W 2001 r. miały już kilka miliardów długów. W 2005 r. wyszła ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji. Część długu udało się dzięki temu zlikwidować. Ale obecnie połowa szpitali znowu tonie. Część samorządów zdecydowała się przekształcić szpitale w spółki, by nie zadłużały się w nieskończoność. O pozostałych politycy dziś dyskutują: Komercjalizować czy nie? Prywatyzować czy nie? Rozkradną, nie rozkradną?

"Pod bokiem Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego ministra sprawiedliwości, powstał układ idealny, wypełniający wszystkie elementy stworzonej przez niego definicji. Dziś budowniczy tego układu pełnią funkcje w państwowych spółkach, doradzają prezydentowi i uczą jego córkę, jak robić użytek z prawa" - pisze Bianka Mikołajewska.
_________________
Dziwny jest ten świat.. Tak jak wasz mod :P
 
     
seba1978 


Ulubiony film: Transformers
Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 2247
Skąd: Dublin/Świdnica

Wysłany: 2008-08-06, 23:44   

Szlag mnie trafia, jak czytam o tym! Aby tylko dorwać się do chlewa i kolesi ustawić, a społeczeństwo mają w d.... . Zabrać takim obywatelstwo i na Kamczatkę .
_________________

 
     
waldirama 
Staff Weteran


Wiek: 39
Dołączył: 19 Sty 2008
Posty: 5340

Wysłany: 2008-08-07, 00:13   

seba1978 napisał/a:
Zabrać takim obywatelstwo i na Kamczatkę .

seba na prezydenta :ok:
_________________

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

statystyka

                                              Dotacja dla Forum | Dodaj plakat filmowy | Reklama w serwisie | Promuj Filmomaniaka!


Nowy komediowy projekt gwiazdora "American Pie"

Pattinson: saga nie odwołuje się do religii mormońskiej

Peter Jackson jednak bliżej "Hobbita"

Stallone: Jako aktor nie mam już zbyt wiele czasu