Poprzedni temat «» Następny temat
Ray Winstone
Autor Wiadomość
seba1978 

Ulubiony film: Transformers

Wysłany: 2009-01-01, 22:53   Ray Winstone

------------------------------------------------------------

pełne nazwisko:Raymond Andrew Winstone
miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania
data urodzenia: 1957-02-19

Jeden z najpopularniejszych brytyjskich aktorów, który zasłynął rolami brutalnych, psychopatycznych ojców ("Nil by Mouth", "War Zone") początek swej kariery zawdzięcza niezwykłemu zbiegowi okoliczności. Alan Clarke zaangażował niespełna dwudziestoletniego Ray'a do swego filmu "Scum" (1977), ponieważ "podobał mu się mój sposób chodzenia, poruszania się, jak trafnie to ujął, niczym bokser" - tak pamięta to zdarzenie Winstone. Reżyser dopiero po kilku dniach dowiedział się, że chłopak trenuje boks od dwunastego roku życia w słynnym londyńskim klubie Repton Amateur Boxing Club, trzykrotnie był mistrzem juniorów, wygrał 80 z 88 stoczonych walk i w ciągu dziesięcioletniej kariery zdobył ponad 80 medali i trofeów, dwukrotnie także bronił barw Anglii.

Ray Winstone wychowywał się na obrzeżach Londynu. Jego rodzice handlowali owocami i warzywami (matka Ray'a zmarła w 1985 roku, natomiast ojciec w wieku 68 lat zajął się prowadzeniem taksówki). Dość wcześnie, bo w wieku 16 lat Raymond rzucił szkołę ("Wolałem wypady z ojcem na wyścigi, czy chodzenie z nim do kina na filmy z Jamesem Cagneyem. Dzięki jego grze sam zapragnąłem być aktorem" wspomina). Młody Winstone pomagał w rodzinnym biznesie, trenował boks. Mając osiemnaście lat zaczął studiować aktorstwo w Corona School. Nie zagrzał tam jednak miejsca - wyrzucono go po 12 miesiącach. Tak wspomina szkolne czasy: "Próbowali pozbyć się mnie kilkakrotnie, prawdopodobnie całkiem słusznie, jeśli mam być szczery. Wyglądałem groźnie, mówiłem z charakterystycznym akcentem. Jako jedynego nie zaproszono mnie na szkolne gwiazdkowe przyjęcie - w odwecie zniszczyłem samochód rektora. Podejrzewano, że handluję narkotykami, więc postanowiono pozbyć się mnie w miarę szybko. Przyszedłem pożegnać się z kolegami i trafiłem na casting do "Scum". To było najlepsze, co mogło mnie spotkać". Jednak Ray Winstone kilka lat czekał, by grać role doceniane na całym świecie. Bardzo długo występował jedynie w brytyjskich serialach (na planie jednego z nich poznał swą żonę Elaine - scenografkę, z którą związany jest od 1979). W 1984 wystąpił jako Szkarłatny Will w kultowym dziś serialu "Robin Hood" - jeszcze długo później otrzymywał zań tantiemy. To jednak niewiele pomogło - na początku lat 90. wiodło mu się na tyle kiepsko, iż dwukrotnie ogłaszał bankructwo, nie płacił podatków (a jest anglofilem- patriotą; uważa za stosowne manifestowanie tego wywieszaniem flagi z Krzyżem św. Jerzego w przydomowym ogródku).

W 1994 wystąpił w przejmującym dramacie społecznym Kena Loacha "Biedroneczko, biedroneczko", ale sławę przyniosła mu rola plugawego męża alkoholika, bijącego żonę i terroryzującego rodzinę - za występ we wstrząsającym "Nic doustnie" zebrał wiele pochwał ze strony widzów, krytycy natomiast wyrazili swoje uznanie m.in. nominacją do prestiżowej nagrody BAFTY. Po wystąpieniu w tym autobiograficznym debiucie reżyserskim Gary Oldmana aktor zagrał m.in. gangstera Dave'a biorącego udział w nieprzewidywalnym w skutkach napadzie w filmie "Twarz" ("Face") Antonii Bird (na planie zaprzyjaźnił się z innym aktorem, Robertem Carlyle), mały epizod w uroczym filmie "Marta i przyjaciele". Publiczność nie doceniła występu Winstone'a w roli Ray'a - broniącego czci swego zmarłego przyjaciela Jude'a (którego zagrał Jude Law) w obrazie dostępnym w Polsce jedynie na kasetach video - "Final Cut", wyreżyserowanym przez Ray'a Burdisa i Dominika Aciano. "Znakomity pomysł i świetne gra, szczególnie w wykonaniu Ray'a Winstone'a, który raz jeszcze potwierdza, że nikt inny w kinie brytyjskim nie przeklina tak jak on" - tak film podsumowywała krytyka. Dla samego Winstone'a najtrudniejszą, wręcz fizycznie bolesną, była kolejna rola ojca-dewianta w filmie "War Zone" - debiucie reżyserskim innego znakomitego brytyjskiego aktora - Tima Rotha. "Niecierpiałem tego gościa, z trudem wchodziłem w rolę, zwłaszcza, że sam mam rodzinę, dwie nastoletnie córki. Zastanawiałem się chwilami, po co w to się w ogóle wpakowałem" - tak Winstone komentuje swoje wcielanie się w psychopatycznego gwałciciela, który molestuje własną córkę. Za rolę w "War Zone" Ray otrzymał nominację do europejskiej nagrody Felixa jako najlepszy europejski aktor roku (przegrał z Ralphem Fiennesem i filmem "Kropla słońca"). W 1999 Winstone znakomicie zagrał niewielką rólkę w noweli filmowej "Mój ojciec kłamca", wyreżyserowanej przez Boba Hoskinsa w ramach projektu "Tube Tales". Za kolejną rolę - byłego gangstera Gala, który zostaje zawezwany ze słonecznej Hiszpanii by wziąć udział w ostatnim skoku pokochali go także polscy widzowie, a film "Sexy Beast" otrzymał 5 statuetek British Independent Film Award, lecz Ray przegrał w jednej z kategorii na rzecz swego ekranowego partnera Bena Kingsley'a. Kilka miesięcy później, na 26 Festiwalu Filmowym w Toronto odbyła się międzynarodowa premiera filmu Freda Schiepisi "Ostatnie zamówienie" ("Last orders") - w tej miejscami gorzkiej, a momentami niezwykle wzruszającej opowieści Winstone gra syna, który po śmierci ojca ma wypełnić jego ostatnie życzenie - wraz ze starymi przyjaciółmi ojca rozsypać jego prochy nad morzem. W filmie tym Winstone jest chyba najmłodszą gwiazdą - obok Michaela Caine, Davida Hemmingsa, Boba Hoskinsa i Helen Mirren.

Wybrana filmografia:

Nie wszystko złoto co się świeci (Fool's Gold) - 2008 ..... Moe Fitch
Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (Indiana Jones 4) - 2007 ..... Mac,
Beowulf - 2006 ..... Beowulf
Infiltracja (The Departed) - 2006 ..... Pan French
Rozstania i powroty (Breaking and Entering) - 2006 ..... Bruno,
Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa (Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch & the Wardrobe, The) - 2005 ..... Pan Bóbr (głos)
Magiczna karuzela (Sprung! The Magic Roundabout) - 2005 ..... Sierżant Sam (głos w wersji angielskiej)
Propozycja (The Proposition) - 2005 ..... Captain Stanley
Król Artur (King Arthur) - 2004 ..... Bors
Wzgórze nadziei (Cold Mountain) - 2003
Krwawy tyran - Henryk VIII (Henry VIII) - 2003 ..... Henryk VIII
Gra Ripleya (Ripley's Game) - 2002 ..... Reeves
Martins, The - 2001 ..... Pan Marvel
Ostatnia prośba (Last Orders) - 2001 ..... Vince
Sexy Beast - 2000 ..... Gary "Gal" Dove
War Zone (War Zone, The) - 1999 ..... Ojciec
Agnes Browne - 1999 ..... Pan Billy
Chłopak na gwałt poszukiwany (Fanny and Elvis) - 1999 ..... Dave
Love, Honour and Obey - 1999
Tube Tales - 1999 ..... Ojciec (Część "Mój ojciec kłamca")
Marta i wielbiciele (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence) - 1998 ..... Pedersen,
Twarz (Face) - 1997 ..... Dave
Robin z Sherwood (serial) (Robin of Sherwood) - 1984 ..... Will Scarlet
Kwadrofonia (Quadrophenia) - 1979 ..... Kevin

------------------------------------------------------------

Odpowiedz do tematu